Boya Çeşitleri ve İsimleri

Boya Çeşitleri ve İsimleri

Boya Çeşitleri Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Boya Çeşitleri ve İsimleri Mekânların ambiyansının oluşmasında boyanın büyük bir rolü vardır. Boya seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlardan en önemlisi boyanın çeşitleridir. Boya çeşitlerinin duvarın yapısına uygun olmasının yanı sıra insan sağlığına ters etkide bulunmayacak şekilde seçilmesi önemlidir. İleride boya seçiminden doğacak sorunlar konusunda sıkıntı yaşamamak için boya çeşitleri seçimi hakkında iyi bir araştırma yapılmalı ve bir ehile danışılmalıdır.

Boya Cesitleri:

Boya denilince akla 4 ana boya gelmektedir. Bu boyalari sayacak olursak: Plastik boya, su bazli silikon esasli silinebilir boya, yagli boya, nano teknolojik kendini temzileyen boya.

 

Bu boyalari tek tek inceleyecek olursak;

 

1- Plastik Boya: Genellikle plastik boya ikiye ayrilir. Bunlar tavan ve duvar plastik boyalaridir.

 

Tavan boyasi duvar boyasina kiyasla hava gecirgenligi daha fazla olan boyadir. Tavan icin plastik boya kullanilma amaci icerideki havanin silkulasyonunu saglamaktir.

 

Plastik boya en yaygin ve en basit uygulanabilen boya cesiti olup silinme ozelligine sahip degildir.

 

Plastik boya su ile inceltilir, plastik boya uygulanan alani temizlemek icin nemli bezle silmek yeterlidir.

 

Plastik boya kuruma suresi ise 20-30 derece normal oda sicakliginda yaklasik 2 – 2,5 saattir.

 

2- Su Bazli Silikon Esasli Silinebilir Boya: Su bazli boya yagli boyaya alternatif olup alerjik ve koku bakimindan hassas kisileri dusunerek uretilmis bir boyadir.

 

Su bazli boya silikon esasli olup su ile inceltilir. Su bazli boya kuruma suresi ise 20-30 derece normal oda sicakliginda yaklasik 3 – 4 saattir.

 

Su bazli boya uygulamasi basit olup temizligi nemle bez ile yapilir.

 

3- Yagli Boya: Yagli boya kendi icinde parlak, mat ve yari mat olarak uc gruba ayrilir.Yagli boya tiner ya da neft ile inceltilir. Yagli boya uygulamasi zahmetli oldugundan dolayi diger boyalara kiyasla uygulanirken daha dikkatli olunmalidir. Zemin her taraf kapanack sekilde branda ile ortulmelidir.

 

Yagli boyanin kuruma suresi ise 20-30 derece normal oda sicakliginda yaklasik 6 – 7 saattir. Ilk kattan sonra vurulacak ikinci katta bir gun beklenmelidir. Yagli boyanin temizligi tinerli bez ile silinmek suretiyle yapilir.

 

Kapi Pencere ve demir aksamlar parlak yagli boya ile yapilir. Duvarlar ise istege gore yari mat ya da mat yagli boya ile boyanir. Yagli boya silinebilir ozellikte olup duvarlarin silinmesi icin temizleme suyuna arap sabunu katilir. Arap sabunu katmaktaki amac duvarin cizilmemesi icindir. Bez bu hazirlanan suda yikanip duvarlar silinir ardindan silinen bolge kuru bez ile kurulanir.

 

4- Nano Teknolojik Kendini Temizleyen Boya: Kendi kendini isikla temizleyen boyadir. Plastik boya gibi oldugu icin uygulama yukarida anlattigim plastik boya ile aynidir.

Uzmanlar Yapı  olarak profesyonel ve güvenilir boya badana hizmeti veriyoruz. İşinin ehli boyacı ustaları ile çalışarak, müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmaya büyük gayret gösteriyoruz. Siz de bizimle iletişime geçerek hayalinizdeki duvarlara ve eve sahip olabilirsiniz.

 

Uzmanlar Yapı ile Mutlu Evler

Mutlu ve huzurlu bir eve sahip olmanın yolu şık ve güzel duvarlara sahip olmaktan geçer. Bunun bilincinde bir ekip olarak size mutluluk veren evleri renklendirmek amacı ile çalışıyoruz. Uzmanlar Yapı olarak mutlu evleriniz için yalnızca bir adım uzağınızdayız.

İşinizi Şansa Bırakmayın Uzmanına Yaptırın

 

Sizin de Eviniz UZMANLAR YAPI  ile Renklensin İstiyorsanız Bizi Ulaşın  Web: www.uzmanlaryapi.com Cep: 0532 574 86 01  Whatsapp 0532 574 86 01

Bir Yanıt

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.