Dekoratif Boya, Dekoratif Boya Uygulaması

Dekoratif Boya, Dekoratif Boya Uygulaması

Dekoratif Boya, Dekoratif Boya Uygulaması  Evinizi Güzelleştirecek Dekoratif Boya Uygulamaları

Dekoratif boya, boya badana sektörünün şık ve modern dünyaya açılan kapısıdır.  Dekoratif boya uygulamaları ile duvarlar çok daha farklı ve özgün bir görünüme kavuşabilir. Boya badana çalışmalarının bir üst seviyeye çıkmasına zemin hazırlayan dekoratif boya uygulamaları için ülkemizde de yeni dönemde tercih edildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Dekor kelimesi algı olarak güzellik ile eş değerdir. Genellikle güzellik algısı güzel bir şekilde dizayn edilen evler için düşünülmektedir. Evlerin güzel görünmesi için de doğal olarak dekoratif boya uygulamalarının kullanılması gerekmektedir. Bu boya uygulamalarının uzmanlar tarafından kullanılış şeklinin seçilmesi harika sonuçların da meydana gelmesine yol açabilmektedir.

 

Bir evin güzelleşmesi için birçok dekorasyon fikri ile karşı karşıya kalabiliriz. Bunların içerisinde ev eşyalarının diziliş şekillerinden bir yana duvarların renklendiriliş biçimleri de oldukça önemlidir. İşte tam da bu süreçte dekoratif boya uygulamaları yürürlüğe girmektedir. Ev sahipleri, ev dekorasyonu anlamında araştırmalar yaparken duvarlarının boya badana işlemleri için de ilginç fikirler ortaya koyarlar.

Dekoratif Boya Uygulamaları

Dekoratif boya uygulamaları arasında sedef boya, italyan boya gibi boya badana çalışmaları da girmektedir. Duvarlarımızı dizayn ederken desenli boya diye tabir edebileceğimiz boyaların tümü dekoratif boya kapsamında incelenir. Sedef boya modelleri ve çeşitleri bu kapsamda insanların araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Uygulamaların doğru bir şekilde yansıması ve sağlam bir zemin üzerine oturması da bu süreçte oldukça önemlidir. Çalışmaların verimliliği ve dekorasyon anlamında doğru sonucu ortaya koyması açısında bu tür çalışmalar büyük bir titizlik ile gerçekleştirilmelidir. Boya badana alanındaki en zor ve tecrübe isteyen uygulamalar dekoratif boya uygulamalarıdır. Bu uygulamaların doğru bir şekilde yapılması şık bir görünüm ortaya koyacakken yanlış yapılan çalışmalar hüsran ile sonlanabilir.

 

Klasik boyalardan sıkıldınız mı? Düz duvar sizin hiçbir şey ifade etmiyor mu? O zaman dekoratif boyayla tanışma zamanınız geldi de geçiyor demektir. Yüzlerce çeşidi bulunan dekoratif boyanın en bilinen modeli italyan boya modelidir. Evinizin bütün duvarlarında uygulayabileceğiniz gibi tek bir oda ya da odanın bir bölümünde de dekoratif boyama yapabilirsiniz.

Dekoratif Boya Özellikleri

Su bazlı olduğundan dolayı insan sağlığına ve çevreye zararı yoktur. Kokusu yoktur. Salon, oda vb. iç mekanların ideal boyasıdır. Boya fırçalarının yardımıyla istediğiniz şekli verebilirsiniz. Silinmesi kolaydır ve iç cephenin nefes almasını sağlar. Yağlı boya kıvamında parlaklığa sahiptir, odanıza canlılık katar. Ahşap, metal, alçı fark etmeden her türlü yüzeyde kullanılabilir, ışığı doğru kullanarak güzel görünüm elde etmenizi sağlar.

 

Dekoratif Boya Uygulama

Duvara uygun astarı vurduktan sonra uygulamaya başlanabilir. Özelliklerinde bahsettiğimiz gibi ahşap, metal ya da sıva hiç fark etmeksizin uygulama yapılabilir. Uygulama yapacağımız duvarı her türlü kabarmadan, yağdan ve kirden arındırmalıyız. Yüzeyde bozukluklar varsa akrilik macun ile düzeltilmelidir. Dekoratif boyama yapmadan önce astar yapmak şarttır, astar kuruduktan sonra zımparalama işlemi yapılır. Son olarak da şekil verme ve dekoratif boyama yapılır.

 

Uygulama yapılırken tek seferde bitirilebilecek alanlar seçilmelidir. Ara vermeden, kurumasını beklemeden seri  işlem yapılmalıdır. Boyanızın kurumasını bekleyip devam ederseniz kusurlar oluşacaktır. Dekoratif boya duvara çelik mala ile uygulanmalıdır. Duvardaki sıvanın üstüne uygulanabilir. Duvara pürüzsüz olarak uygulanmalıdır, pürüzler görüntüyü bozacaktır.

Sizin de Eviniz UZMANLAR YAPI  ile Renklensin İstiyorsanız Bizi Ulaşın  Web: www.uzmanlaryapi.com Cep: 0532 574 86 01  Whatsapp 0532 574 86 01

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.